Nenechajte sa oklamať. 10 bodov ako rozpoznať fake kabelku

Nenechajte sa oklamať. 10 bodov ako rozpoznať fake kabelku

Nenechajte sa oklamať. 10 bodov ako rozpoznať fake kabelku

Vo svete, kde sa všetko tvári ako originál a snaží sa strhnúť celú pozornosť sveta, je niekedy naozaj ťažké dopátrať sa k pravde. Čo taká pravosť kabeliek? Odmalička snívame, že raz rozbijeme to zaprášené prasiatko a budeme si môcť dovoliť aspoň jeden dizajnérsky kúsok za život. Pravda, nenarodili sme sa ako rodení investigatívci, preto sa potrebujeme bližšie pozrieť na parametre, vďaka ktorým dokážeme spraviť hrubú čiaru medzi napodobeninou a originálnou verziou. Ako na to?

1. Typografia

Áno, aj kabelky sa môžu pochváliť vlastnou typografiou. Tvar kovového loga značky na taške by mal byť jasne definovaný. Na kove by nemali ostávať stopy od nechtových škrabancov. Dávajte si pozor na to, či jednotlivé písmená nemajú na sebe rôzne bublinky, či je ich tvar dokonalý a či nepredstavuje len nepodarený „odliatok“.


fake verzia Prada kabelky má v názve tvarovo odlišné písmeno R

2. Rozmery

Dizajnéri veľmi často vydávajú vylepšené verzie populárnych modelov kabeliek do predaja. Majte však na mysli to, že rozmery modelov podobného štýlu ostávajú rovnaké. Iste, pri meraní, ktoré uvádzajú maloobchodníci, môže nastať menšia odchýlka. No ak sa rozmery vašej kabelky líšia od dizajnérskeho kusu o viac ako štyri centimetre, je čas na jej pochovanie.

odlišné rozmery toho istého modelu kabelky 

3. Detaily

To, čo prichádza s taškou, je dôležité rovnako ako aj taška samotná. Popruhy, strapce, kruhy, prívesky či kabelkové zatváranie – všetky tieto komponenty by mali byť rovnakej kvality. Obzvlášť si dajte pozor na súčasti, ktoré sú príliš ľahké a ktoré sa začnú po veľmi krátkom čase rozpadávať. Potlač na kabelke by mala taktiež disponovať čistými líniami.

rozdielna pracka  pri porovnávaní originálu a fake prevedenia tašky je takisto rozhodujúcim ukazovateľom

4. Reálna existencia modelu

Ak si nie ste produktom istí, musíte pátrať po jeho „DNA“. Model musí demonštrovať oficiálny dizajn značky. Skontrolujte potlač, špecifickú farbu, jeho váhu a takisto celkové tvarové proporcie. Deformácia nepripadá do úvahy.

5. Materiál

Špičkové značky si vždy potrpia na využívaní kvalitných materiálov. Či už ide o kožené, kovové, alebo textilné súčasti. Telo originálu zvyčajne nie je ľahké ako pierko. Každá značka má svoj vlastný povrchový rukopis – Gucci a Louis Vuitton využívajú odolné plátno, spoje vintage Chanel tašky sú zas ponorené do autentického zlata. Vašu obľúbenú značku teda nestačí poznať len po mene.


 originálna verzia tohto modelu sa odlišuje farbou rukoväte na kabelke - je omnoho tmavšia

6. Rytiny

  
Rovnako ako typografia, aj rytina na kabelke môže veľmi jednoducho prezradiť jej fake verziu. Typografia by mala byť umiestnená na kovovom povrchu a musí byť dokonale vycentrovaná. Ten by mal pri pohybe reagovať na každý svetelný podnet odrazom.

7. Sériové číslo kabelky)

Ubezpečte sa, či ho tá vaša kabelka vôbec má. Samozrejme, pri vintage kúskoch zo sekáčov môže byť opotrebované, v mnohých prípadoch aj odstrihnuté. Napodobeniny majú zväčša práve duplicitné sériové číslo. 


nezabúdajte skontrolovať aj sériové číslo, nie je o nič menej dôležité ako ostatné elementy

Nie všetci si môžeme dovoliť originál kabelku za maloobchodnú cenu. Existujú však rôzne second hand dizajnérske stránky, kde nájdete možno práve tú svoju vysnívanú aj spolu s kontrolou originality.

8. Nenechajte sa zmiasť cenou kabelky

Niekedy motyka vystrelí a vy si kúpite svoj vysnívaný kúsok vo veľmi výhodnej cene. Nezabudnite na to, že intuícia je v takýchto prípadoch dobrým sluhom a ešte lepším pánom. Cena tašky je často ukazovateľom kvality, preto nie všetko finančne dostupné musí byť automaticky dobré. Pravý model milovanej Birkin kabelky od značky Hermès za tisíc eur jednoducho nekúpite. Buďte skeptickí aj voči rúčkam kabelky, ktoré sú vo veľkej miere pokryté plastom. Môžu signalizovať to, že ide o falošný produkt.

9. Vôňa ako identifikátor pravosti


Možno sa to zdá absurdné, ale k vášmu budúcemu dizajnérskemu kúsku by ste si mali skutočne privoňať. Cítite pach pripomínajúci sprchový záves? Tento znak môže vypovedať o nadmernom použití syntetických materiálov či lepidla v danom výrobku.

10. Ak si nie ste istí, vyhľadajte odborníka

Všetky tieto rady môžu byť pri rozlišovaní pravého produktu od falzifikátu nápomocné, no môžete sa ocitnúť v situácii, kedy si naozaj nebudete vedieť poradiť osamote. Odporúčame siahnuť do profesionálnych vôd a osloviť odborníkov, ktorí sa špecializujú na túto problematiku. Spomínané detaily majú v oku, takisto sú oboznámení s možnosťami falšovania tej ktorej značky. Pri hľadaní odborníka by ste mali pozerať na jeho históriu zákazníkov, ale aj na to, s akými značkami pracuje.

Napríklad taká britská HanbagClinic vám za sumu 22,68 eur povie, či je daná kabelka na fotke pravá. Postačí vám len url adresa alebo vybrané fotky. Za 57,23 eur vám dokonca pošlú komplexný report o kabelke. Takisto vám poradia pri naceňovaní kabelky – ak ju chcete predať. V sume 11,46 eur vám vedia poskytnúť aj tipy na správnu údržbu tašiek, ktorými si zabezpečíte, aby starli čo najpomalšie. Podobné služby ponúka aj platforma Real Authentication.

AKO IDENTIFIKOVAŤ PRAVOSŤ KABELKY U KONKRÉTNYCH ZNAČIEK? 


Chanel

Model Boy Bag patrí medzi najdrahšie kabelky značky Chanel a v obchodoch ho zoženiete veľmi ťažko. Falšovatelia si s radosťou mädlia ruky, pretože vedia, že ich napodobeniny pôjdu na dračku. 

Kabelka na prvom obrázku je originál. Výrobcovia falošných verzií si skutočne dávajú záležať, a preto netreba pozerať len na povrch kabelky. Konkrétne typy si žiadajú aj preskúmanie zvnútra. Zamerajte sa na kartičky deklarujúce pravosť kabelky, no dávajte pozor, nie všetky značky ich majú.

Pravosť modelu Boy Bag spoznáte vďaka zlatému hologramu. Fake verzia kabelky disponuje nezrovnalosťami v oblasti sériového čísla, veľkosti a typu písma a takisto obsahuje falošný symbol v pravom hornom rohu. 

Ďalším malým, ale dôležitým identifikátorom je sklon písma značky, ktorý v je v prípade falošnej verzie nedokonalý a nesúbežný so šitím. 

Louis Vuitton

Falzifikát LV je na prvý pohľad totožný s originálom. Ak nemáte vedľa neho položený originálny prototyp, máte len malé šance na odhalenie farebnej odlišnosti medzi pravou a fake verziou kabelky. Navyše, farba sa počas rokov menila - niekedy mala zelený podtón. Mnohí z vás si možno myslia, že toto prevedenie bolo pokusom o fake, no musíme vás vyviesť z omylu. Ide len o staršiu verziu kabeliek.

Hlavným ukazovateľom pravosti je v tomto prípade identifikačná pečiatka. Písmená predstavujú kód pre krajinu, v ktorej bola taška vyrobená a čísla zase definujú, kedy bola vyrobená. Druhé a štvrté číslo symbolizujú rok, v ktorom bola taška vyrobená (v tomto prípade je to rok 2008), prvé a tretie číslo symbolizujú týždeň v označenom roku (v tomto prípade ide o jedenásty). Louis Vuitton najprv v pečiatke udával mesiac a rok, ale po nájazde falšovateľov museli systém meniť. A menia ho permanentne. Je to ťažký proces - tlak falzifikátov je silný, preto musia svoje dobre prepracované postupy udržiavať neustále v procese zmeny. 
 

Ďalším ukazovateľom je aj spôsob šitia. Všimnite si nerovnosti v prípade fake verzie na obrázku vpravo. Do materiálu je vtláčané nasilu a už na prvý pohľad pôsobí veľmi lacno. 


 
Ak nie je šitie falošnej kabelky identifikovateľné zvonku, treba sa pozrieť na prešívanie z vnútornej strany. Falšovatelia používajú pod povrchom často odlišnú farebnosť nite. To by si originálni výrobcovia nikdy nedovolili. 
 

Opäť platí, že každý malý detail tašky môže byť výstražnou vlajkou. Na fotografii vľavo, kde je umiestnená falošná verzia kabelky, si môžete všimnúť extra textúru na koži, ktorá je spojená so zipsom tašky. Zlatý uzáver pripevňujúci kožený jazýček na zips je príliš blízko. 

Hermès
 

Pečiatka značky Hermès je v prípade originálu blízko prešívania kabelky. Ak ju nájdete niekde v strede, môžete spustiť pochybnosti. Autentická pečiatka je viac prirodzená a vyzerá, že je skutočne súčasťou tkaniny, zatiaľ čo fake odznak vyzerá akoby “sedel” na povrchu kože. Tiež sa uistite, či je pečiatka rovná. Pamätajte, že v prípade Chanel tašky to bol takisto dôležitý element, ktorý definoval rozdiel medzi pravou a fake verziou. Sú to detaily vytvárajúce celok. 


 

Každá taška Hermès je vyrábaná ručne, každá má ochrannú známku remeselníka a takisto skrytú pečiatku, ktorá popisuje rok, v ktorom bola taška vyrobená. Háčik je v tom, že falšovatelia to praktizujú tiež. V takom prípade je vhodné pozrieť sa na kvalitu pečiatky. Tá na falošnej kabelke je väčšia a viac vrytá do kože. Na reálnej taške je omnoho slabšia. 

Pri zisťovaní originality kabelky nebudeme mať vždy poruke určujúci prototyp na porovnanie. Preto je pri odhaľovaní falzifikátu vždy dôležité pozerať na “hardvér” kabelky - či už ide o prešívanie, farbu alebo konzistenciu a umiestnenie originálnej pečate. 

Product added to compare.