5 najlepších historických dizajnov, z ktorých by mala NIKE opäť vychádzať

5 najlepších historických dizajnov, z ktorých by mala NIKE opäť vychádzať

5 najlepších historických dizajnov, z ktorých by mala NIKE opäť vychádzať

V roku 2022, roky po fenoméne streetwearu, sa trh s teniskami dostal do stavu extrémnej nasýtenosti. Vydanie za vydaním sa kultúra tenisiek začala obzerať do minulosti a objavila archívne modely. Potešenie nadšencov archívov prináša aj objavenie nezvyčajných modelov, unikátnych konštrukciou a dizajnom.
Vybrali sme 5 historických modelov, z ktorých by Nike mal začať odznova, aby osviežil svoju líniu a nasýtil súčasný trh – všetkých týchto päť starých  modelov by  mohli prepojiť  s dnešnými modelmi, a tým by  vytvorili nadčasové puto medzi nováčikmi a dlhoročnými zberateľmi.

 

1.  Nike Vandal

Nike Vandal, vydaný v roku 1984, bol jedným z prvých príkladov výkonných basketbalových topánok. Výroba modelu bola pozastavená v roku 1987 a v nasledujúcom desaťročí bola obnovená. Hoci to bolo pôvodne koncipované ako čisto basketbalová obuv, remienok na suchý zips, ktorý spája dodatočnú podporu členku s minimálnym dizajnom zvyšku topánky, umožnil v priebehu rokov mnohým ľuďom nosiť túto siluetu aj neformálne. Neskôr sa Vandal začal používať na rôzne účely, najmä  pre rôzne spolupráce s takými ako Geoff McFetridge v roku 2003 a Claw Money v roku 2007. Medzi ďalšie pozoruhodné farby patrí tá, ktorá vyšiel v balíku GI Joe v roku 2007, alebo Srdcový kráľ.

 

2. Nike Court Force

 Court Force, pôvodne vydané v roku 1987, aby nahradil spomínaného Vandala, bol vyrobenné ako všestranná a životaschopná alternatíva k Air Force 1, pravdepodobne jednej z najvyhľadávanejších modelov Nike tej doby spolu s Air Jordan 1. Umelci v roku 2000 ako Ryo the Skywalker alebo značky ako Stüssy, Undercover Gyakusou a Goodenough prepracovali topánku vlastným štýlom, pričom interne bol dizajn použitý aj na vytvorenie nezvyčajných hybridov, ako napríklad Nike Court Force Mid Free Trail.

 

3. Nike Air Trainer 1

 

Nike Air Trainer 1, ktoré vytvoril Tinker Hatfield ako prvé topánky na crossový tréning v Oregone, bola tiež uvedená na trh v roku 1987 prostredníctvom kampane, do ktorej sa zapojila hviezda NFL Bo Jackson a tenisové legendy John McEnroe a Andre Agassi. Potreba vytvoriť tento typ topánok pramení z Tinkerovej potreby vyriešiť problém, s ktorým sa stretol pri návšteve posilňovne. Všimol si, že väčšina ľudí, ktorí tam chodia trénovať, nosí základnú bežeckú a tréningovú obuv. Začal teda premýšľať o dizajne, ktorý by dokázal tieto dve zložky spojiť. V minulosti prešla silueta mnohými estetickými zmenami, aby sa prispôsobila rôznym športom. V dôsledku toho sa objavilo množstvo evolúcií Air Trainer 1, z ktorých najlepšie sú Air Trainer 2 a 3, Nike Air Trainer SB, Air Trainer SC a Air Trainer Max.

 

4. Nike Footscape Woven

 

 Nike Air Footscape Woven je hybridný model, ktorý zahŕňa podrážku Nike Air Footscape a zvršok Nike Air Woven. Prvýkrát boli predstavené svetu tenisiek vďaka spolupráci s Hiroshi Fujiwara. Štyri farby HTM (Hiroshi-Tinker-Mark) boli uvedené na trh v roku 2005 a predávali sa výhradne na japonskej webovej stránke Nike. Hoci HTM môže byť zberateľsky najvyhľadávanejším Footscape, existujú aj iné veľmi zaujímavé modely, ako napríklad "F.C.R.B." Nike Air Woven Footscape, vydaný len v 30 pároch pre podujatie Nike 'Joga Bonito' v Tokiu v roku 2006. Dizajn topánky napodobňuje 8 iterácií Nike Air Woven Footscape "World Cup" navrhnutých pre Majstrovstvá sveta 2006 s odkazom na virtuálny futbalový tím FCRB V skutočnosti, keď hovoríme o futbalovom klube Real Bristol, nehovoríme o skutočnom futbalovom tíme, ale o značke vytvorenej japonskou značkou SOPHNET. Tenisky boli neoficiálne zahrnuté do práve spomínaného balíka, aby predstavovali hypotetický deviaty tím v sérii. Okrem toho, pozoruhodný dotyk v dizajne topánky pozostáva z čísla „12“ vyšitého na päte, 11 hráčov a trénera, ktorí tvoria futbalový tím.

 

5. Nike Air Max 360

 

V roku 1997 bol predstavený Air Max pozostávajúci z podrážky zloženej výlučne z Air. V tom čase boli možnosti tejto novej technológie nekonečné. V jednom momente si Nike všimol, že tento dizajn podrážky by sa mohol ukázať ako jeden z najuniverzálnejších, aký kedy bol vytvorený, a začali ho brať do laboratória, aby fantazírovali o desiatkach nepredstaviteľných hybridov, ktoré dnes považujeme za jedny z najlepších non-OG. Air Max vôbec. Tak sa stalo, že v roku 2006 vyšiel konečný výsledok a azda najfuturistickejšia topánka tej doby s názvom Air Max 360, ktorá predstavila prvú Air Max podrážku vytvorenú bez použitia peny,  ktorej znížili skutočnú hmotnosť produktu, len 368 gramov. Niektoré z najzaujímavejších fúzií medzi Air Max vytvorenými až do súčasnosti boli charakterizované klasickými modelmi Nike Air Max v kombinácii s Air Max 360 podrážkou. Podrobnejšie, kolekcia Nike ONE TIME ONLY spolu s hybridmi Air Max 90 a Basketball predstavovali vrchol tohto konceptu.

 

 

 

 

 

Product added to compare.